Masdevallia caesia
Synonim: M. deorsa Rolfe, M. deorsum Rolfe, M. metallica Lehmann and Kränzlin.
Występowanie:
Kolumbia. Ten wyróżniający się, rzadki epifit jest gatunkiem endemicznym występującym w południowej części zachodnich Kordylierów. Rośliny rosną w wilgotnych lasach na wysokości1600-2200 m. Znaleziono je także na zachód od Popayán, w pobliżu Cali i w kilku innych miejscach.
Klimat:
Zarejestrowane skrajne temperatury to 29°C i 7°C. Średnia wilgotność między 70 a 80% przez cały rok. Opady od 56 mm w lipcu do 221 mm w październiku. Średnia temperatura (dzień/noc) to 20/12°C przez cały rok. Okres kwitnienia: wrzesień.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w tabelach klimatycznych oparty jest na doniesieniach od hodowców.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o sympodialnym typie wzrostu osiągający rozmiary 15-48 cm, który z reguły rośnie w pozycji zwisającej.
Pseudobulwy:
Łodyżkowate pseudobulwy u podstawy każdego przyrostu mają 2-3 cm długości. Te grube, wygięte łodygi są otoczone przez 2-3 luźne, rurkowate pochwy.
Liście:
Liście mają 12-45 cm długości włączając w to 4-10 cm ogonki liściowe. Zwisające liście mają grube, skórzaste, wydłużone jajowato blaszki, których szerokość wynosi 1,5-3,0 cm. Są one nasycone niebiesko-purpurowo, szczególnie od spodu.
Kwiatostan:
Pęd kwiatowy ma 2-5 cm długości. Smukła, zwisająca łodyga kwiatowa wyrasta u podstawy pseudobulwy. Każdy przyrost może wypuścić więcej niż jeden pęd kwiatowy.
Kwiaty:
1 na pęd kwiatowy. Duży, zwisający kwiat z płatkami zakończonymi ogonkami ma dość nieprzyjemny zapach. Ciemno żółte płatki zewnętrzne są cętkowane i pokryte czerwono brązowymi plamkami. Szczytowy płatek okwiatu zewnętrznego ma 2,5-3,0 cm długości, 1,2-1,4 cm szerokości i u podstawy jest połączony z płatkami bocznymi na długości 1,2 cm, tworząc cylindryczną rurkę. Trójkątny wierzchołek przechodzi w smukły, wzniesiony pomarańczowy ogonek długości 7-9 cm. Rozchylone płatki zewnętrzne mają 4,0-4,5 cm długości, 1,5 cm szerokości i u podstawy są ze sobą połączone na długości 1,6 cm, tworząc razem z prętosłupem rodzaj szerokiego lejka. Ich wierzchołki również przechodzą w smukłe ogonki o długości 6-7 cm. Wewnętrzne płatki okwiatu i prętosłup są barwy zielonobiałej. Relatywnie duża, żółta warżka ma długość 1,8 cm i jest pokryta nieregularnymi purpurowymi plamkami. Na górnej powierzchni jest pokryta wybrzuszeniami lub kolcami, a na bokach od środka warżki do jej końca znajdują się frędzelkowate lub ostro zakończone wyrostki.
Tłumaczenie: Grzegorz Bielecki |